RAPORT FINAL privind monitorizarea implementării Planului de integritate al S.A. „Drumuri Cahul”

Evaluarea integrității instituționale în cadrul S.A. ”Drumuri Cahul” a fost realizată în condițiile Legii privind evaluarea integrității instituționale nr.325/2013 şi a Metodologiei de identificare a riscurilor de corupție, aprobată prin Ordinul CNA nr.50/20.03.2018.

Urmare a recomandărilor oferite de CNA, entitatea evaluată a aprobat prin ordinul Directorului SA ”Drumuri Cahul” nr. 5/2 din 30.01.2024, Planului de integritate pentru perioada februarie 2024 - februarie 2025.   

De menționat că din numărul total de acțiuni S.A „Drumuri Cahul” a realizat integral 28 acțiuni din 35 planificate, ceea ce constituie 83%, 2 acțiuni au fost realizate parțial, iar 6 acțiuni fiind nerealizate

Raportul de monitorizare se anexează.

De menționat că Centrul Național Anticorupție (CNA) a realizat în perioada noiembrie 2022 - decembrie 2023 evaluarea sectorială în privința a 12 entități de interes public din domeniul „drumuri” (10 S.A., Î.S. ASD, Î.M. „EXDRUPO”), rezultatele căreia au fost reflectate în rapoarte separate.

Page: /